Obsah
« Zpět na Strom životních situací
Zobrazení
Nakládání s nepoužitelnými léčivy
1. Identifikační kód
2. Kód
3. Pojmenování (název) životní situace
Nakládání s nepoužitelnými léčivy
4. Základní informace k životní situaci
Léčiva, která jsou nevyhovující jakosti (např. změna jejich vzhledu), s prošlou dobou použitelnosti (je vyznačena na jejich obalu), uchovávaná za jiných podmínek (např. teplotních a světelných podmínek než je uvedeno v příbalové informaci u léčivého přípravku) nebo připravená za jiných než předepsaných podmínek nebo zjevně poškozená (např. potrhaný a znečištěný obal léčivého přípravku) anebo nespotřebovaná, se označují jako nepoužitelná léčiva a musí být zneškodněna / odstraněna včetně jejich obalů tak, aby nedošlo k ohrožení života a zdraví lidí nebo zvířat anebo životního prostředí [§ 88 odst. 1 zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů (zákon o léčivech), ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o léčivech")].
5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)
Každý občan může dobrovolně a bezúplatně předat nepoužitelné léčivo do jím zvolené lékárny, která je povinna od něj nepoužitelné léčivo převzít.
6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace
V případě, že se nacházejí v domácnosti léčiva nepoužitelná (ve smyslu bodu 04), měl by je občan předat do lékárny, která zajistí jejich zneškodnění / odstranění ve smyslu zákona o léčivech.
7. Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace
Každý občan by si měl pravidelně kontrolovat obsah své "domácí" lékárničky a vyřazovat z ní léčiva, která jsou (ve smyslu bodu 04) nepoužitelná nebo jsou např. bez obalu a označení a nelze zjistit, o jaké léčivo se jedná.
Není účelné, a to ani z důvodů ekonomických, ani z důvodu trvale rostoucí spotřeby léčiv, hromadit v domácnosti léčiva, aniž by to bylo opodstatněné. Taková zásoba by měla obsahovat jen léčiva nejvíce frekventovaná a samozřejmě ta, která občan užívá při svém chronickém onemocnění.
Podotýkáme, že by měla být věnována patřičná pozornost podmínkám, za nichž jsou léčiva uchovávána (zejména teplota, vlhkost či světlo), a v tomto ohledu respektovat upozornění výrobce uvedené v příbalové informaci k léčivu. Doba použitelnosti u některých lékových forem léčiv (např. sirupy, kapky, masti, krémy) může být časově omezena po prvním otevření.
Stříkačky, jehly apod., které jsou obalem léčivého přípravku ve smyslu nepoužitelného léčiva, musí lékárna (dle výše uvedeného požadavku zákona) převzít k likvidaci.
V případě, že se nejedná o léčivé přípravky, příp. obaly léčivých přípravků, lékárna nemá povinnost je od příjemce převzít. V takovém případě je nutné se obrátit přímo na subjekt, který je dle § 14 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, zařízením k využívání, odstraňování, sběru nebo výkupu odpadů, kterému byl na základě rozhodnutí krajského úřadu udělen souhlas k provozování činnosti v této oblasti. Souhrnný přehled těchto zařízení by měl sdělit daný krajský úřad.
Nepoužitelnými léčivy (ve smyslu bodu 04) jsou i neotevřená balení léčiv, u kterých zatím neuplynula doba použitelnosti, jež však nelze použít pro léčbu např. z důvodu vedlejších účinků nebo ukončení léčby. I tato léčiva vrácena občanem do lékárny musí být zneškodněna a nesmí být znovu použita při poskytování zdravotních služeb.
Je nutné si uvědomit, že léčiva podléhají před uvedením na trh velmi přísným pravidlům, včetně jejich stabilitních zkoušek apod., a nesprávným zacházením, zejména nedodržením podmínek uchovávání, může dojít k jejich inaktivaci nebo tepelnému či chemickému rozkladu, což může ohrozit zdraví pacienta.
8. Na které instituci životní situaci řešit
Nepoužitelná léčiva občan předává do lékárny, a to přímo osobně zaměstnancům lékárny nebo do příslušně označených kontejnerů v lékárně.
9. Kde, s kým a kdy životní situaci řešit
Pokud má občan pochybnosti, zda-li léčiva v jeho domácnosti patří již do kategorie léčiv nepoužitelných, může tento problém konzultovat s lékárníkem kterékoliv lékárny.
10. Jaké doklady je nutné mít s sebou
Žádné doklady ani listiny nejsou stanoveny.
Do lékárny musí občan přinést pouze léčiva, která chce odevzdat nebo jejichž odevzdání chce konzultovat.
11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
Při předávání nepoužitelných léčiv občanem do lékárny se žádné formuláře ani obdobné doklady nepoužívají, neboť cílem ustanovení citovaného zákona o léčivech bylo - podpořit zájem občana odevzdat nepoužitelná léčiva do lékárny k bezpečnému zneškodnění bez jakýchkoliv administrativních průtahů, které by byly pro občana zátěží.
12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit
Jak je uvedeno výše, jedná se o bezúplatný akt - jak v případě předání léčiv občanem, tak při jejich převzetí lékárnou.
13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Lhůty nejsou stanoveny a ani je stanovit nelze; léčiva je možné odevzdávat průběžně.
14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace
V části procesu zneškodňování nepoužitelných léčiv se jedná pouze o občana a lékárnu.
Další postup se již občana netýká - lékárna předává nepoužitelná léčiva osobám, které jsou oprávněny je zneškodňovat.
15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
Další činnosti nejsou stanoveny.
16. Elektronická služba, kterou lze využít
Tuto situaci není možné řešit elektronicky; nepoužitelná léčiva musejí být předána fyzicky.
17. Podle kterého právního předpisu se postupuje
18. Jaké jsou související předpisy
19. Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují
Opravné prostředky jsou řešeny v souladu se správním řádem; avšak nejedná se o správní řízení.
20. Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností
Odevzdání nepoužitelných léčiv není pro občana stanoveno jako povinnost. Lékárna je povinna občanem odevzdaná nepoužitelná léčiva převzít (§ 89 odst. 2 zákona o léčivech).
21. Nejčastější dotazy
22. Další informace
Pro získání upřesňujících informací, ohledně výše popisovaného postupu, je možné využít e-mailovou adresu: far@mzcr.cz nebo tel.: 224 972 611.
Dále je možné se obrátit na kteroukoliv lékárnu.
23. Informace o popisovaném postupu (o řešení životní situace) je možné získat také z jiných zdrojů a v jiné formě
24. Související životní situace a návody, jak je řešit
25. Za správnost návodu odpovídá útvar
Ministerstvo zdravotnictví České republiky - odbor farmacie
26. Kontaktní osoba
Mgr. Irena Storová, vedoucí oddělení farmacie
27. Popis je zpracován podle právního stavu ke dni
21.03.2014
28. Popis byl naposledy aktualizován
21.03.2014
29. Datum konce platnosti popisu
Bez časového omezení.
30. Případná upřesnění a poznámky k řešení životní situace