Obsah
« Zpět na Strom životních situací
Zobrazení
Odvolání proti podmíněnému vyloučení ze školy nebo školského zařízení nebo vyloučení ze školy nebo školského zařízení
1. Identifikační kód
2. Kód
3. Pojmenování (název) životní situace
Odvolání proti podmíněnému vyloučení ze školy nebo školského zařízení nebo vyloučení ze školy nebo školského zařízení
4. Základní informace k životní situaci
Podmíněné vyloučení či vyloučení žáka nebo studenta ze školy nebo školského zařízení je kázeňským opatřením. O tomto opatření může rozhodnout ředitel školy nebo školského zařízení v případě závažného zaviněného porušení povinností stanovených školským zákonem nebo školním nebo vnitřním řádem. Podmíněně vyloučit nebo vyloučit ze školy nelze žáka, který plní povinnou školní docházku. Proti rozhodnutí o podmíněném vyloučení nebo vyloučení žáka či studenta ze školy nebo školského zařízení zřizované státem, krajem, obcí nebo svazkem obcí se lze odvolat.
Ve školách a školských zařízeních soukromých a církevních, kde jde o občanskoprávní vztah na základě uzavírané smlouvy, se nepostupuje ve správním řízení. V těchto případech může jít pouze o přezkoumání soudem.
5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)
Zletilý žák nebo student, který byl podmíněně vyloučen či vyloučen ze školy nebo školského zařízení. V případě nezletilého žáka jedná za tohoto žáka jeho zákonný zástupce.
6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace
Obdržel-li zákonný zástupce nezletilého žáka, zletilý žák nebo student rozhodnutí o podmíněném vyloučení ze školy nebo školského zařízení nebo rozhodnutí o vyloučení ze školy nebo školského zařízení, se kterým nesouhlasí, má právo ve lhůtě 15 dnů ode dne oznámení rozhodnutí podat odvolání proti rozhodnutí ředitele školy nebo školského zařízení. Pokud zákonný zástupce nezletilého žáka, zletilý žák nebo student nebyl poučen o možnosti odvolání nebo byl poučen neúplně či nesprávně, může podat odvolání nejpozději do 90 dnů ode dne oznámení rozhodnutí ředitele školy nebo školského zařízení. Včas podané odvolání má odkladný účinek.
7. Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace
Pokud s rozhodnutím ředitele školy nebo školského zařízení nesouhlasíte, můžete podat odvolání (řádný opravný prostředek), které adresujte řediteli školy nebo školského zařízení. Odvolacím orgánem je krajský úřad.
8. Na které instituci životní situaci řešit
Na příslušné střední nebo vyšší odborné škole nebo školském zařízení. V případě škol a školských zařízení, které zřizuje stát, kraj, obec nebo svazek obcí rovněž na příslušném (školském) odboru krajského úřadu.
9. Kde, s kým a kdy životní situaci řešit
Neodkladně s ředitelem příslušné školy nebo školského zařízení. Současně nejpozději ve lhůtě 15 dní ode dne oznámení rozhodnutí ředitele školy nebo školského zařízení zřizované státem, krajem, obcí nebo svazkem obcí je nutné podat řádný opravný prostředek - odvolání, pokud odvolatel rozhodnutí napadá.
10. Jaké doklady je nutné mít s sebou
Náležitosti, které musí odvolání obsahovat, jsou uvedeny v zákoně č. 500/2004 Sb., správní řád (§ 37 odst. 2 a § 82 odst. 2). Odvolání musí obsahovat údaje o tom, proti kterému rozhodnutí směřuje, v jakém rozsahu ho napadá a v čem je spatřován rozpor s právními předpisy nebo nesprávnost rozhodnutí nebo řízení, jež mu předcházelo. Uvádí se jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu žáka nebo studenta, kterého se odvolání proti podmíněnému vyloučení či vyloučení ze školy nebo školského zařízení týká, popř. adresa pro doručování. Součástí odvolání musí být vždy podpis osoby, která jej podává.
11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
Předepsané formuláře nejsou stanoveny.
12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit
Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.
13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Pokud ředitel školy nebo školského zařízení sám nevyhoví odvolání, předá spis spolu se svým stanoviskem do 30 dnů ode dne doručení odvolání příslušnému krajskému úřadu, který jako odvolací správní orgán rozhodne o podaném odvolání proti rozhodnutí ředitele školy nebo školského zařízení.
14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace
Další účastníci postupu nejsou stanoveni.
15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
Další činnosti nejsou stanoveny.
16. Elektronická služba, kterou lze využít
Odvolání proti rozhodnutí o podmíněném vyloučení či vyloučení ze školy nebo školského zařízení lze doručit elektronicky pouze v podobě podepsané zaručeným elektronickým podpisem v souladu se zákonem č. 227/2000 Sb., o elektronickém podpisu a o změně některých dalších zákonů (zákon o elektronickém podpisu).
17. Podle kterého právního předpisu se postupuje
18. Jaké jsou související předpisy
19. Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují
Odvolání (postup viz výše).
Podání žaloby ke správnímu soudu. Ve správním soudnictví se lze domáhat ochrany práv zásadně až po vyčerpání řádných opravných prostředků. V uváděné životní situaci přichází v úvahu podání žaloby proti rozhodnutí vydanému v oblasti veřejné správy (tzn. v souladu s výše uvedeným, že tuto žalobu je možné podat až po rozhodnutí krajského úřadu o podaném řádném opravném prostředku, jímž je odvolání) nebo návrhu na ochranu proti nečinnosti správního orgánu.
Podání žaloby v rámci občanského soudního řízení proti rozhodnutí ředitele soukromé a církevní školy nebo školského zařízení, kde se nepostupuje ve správním řízení a kde jde o občanskoprávní vztah na základě uzavřené smlouvy.
20. Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností
Sankce nejsou stanoveny.
21. Nejčastější dotazy
22. Další informace
Další informace získáte na:
příslušném odboru krajského úřadu nebo
Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy.
23. Informace o popisovaném postupu (o řešení životní situace) je možné získat také z jiných zdrojů a v jiné formě
24. Související životní situace a návody, jak je řešit
Žádost žáka o opakování ročníku na střední škole po splnění povinné školní docházky (Střední a vyšší školy)
Pokračování v základním vzdělávání po splnění povinné školní docházky (Základní školy)
Přerušení vzdělávání (střední a vyšší odborné školy) (Střední a vyšší školy)
Žádost žáka (studenta) ke změně oboru vzdělání a přestupu na jinou školu (Střední a vyšší školy)
25. Za správnost návodu odpovídá útvar
Odbor legislativní a právní
26. Kontaktní osoba
Ing. Michal Winkler, CSc., tel.: 257 193 554
27. Popis je zpracován podle právního stavu ke dni
20.07.2007
28. Popis byl naposledy aktualizován
20.07.2007
29. Datum konce platnosti popisu
Bez časového omezení.
30. Případná upřesnění a poznámky k řešení životní situace